Zlew do kuchni

Zlewozmywak Franke Sirius SID
Zlewozmywak Franke Sirius SID
Zlewozmywak kuchenny to istotna część wyposażenia każdej kuchni. Jego odpowiedni wybór ułatwi przygotowywanie posiłków oraz sprawi, że będzie on estetycznym dodatkiem kuchennej zabudowy. Zlew musi pasować do całości, powinien być praktyczny, funkcjonalny i łatwy w utrzymaniu czystości oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne. Przed zakupem trzeba zastanowić się na kilkoma kwestiami. Poniżej prezentujemy te kluczowe.

Rozmiar zlewozmywaka

Wielkość zlewu można dostosować do rozmiarów szafek kuchennych. Standardowe szerokości zlewozmywaków kuchennych to: 40, 45, 50, 60, 80 oraz 100 cm, które zależą od liczby komór. Najpopularniejsze dwukomorowe modele mają około 80 cm szerokości. Głębokość zazwyczaj wynosi od 14 do 18 cm, a najczęściej 16 cm.

Liczba komór

Zlewozmywak może mieć więcej niż jedną komorę główną, oprócz niej mogą być dołączone komory pomocnicze, które zazwyczaj wyposażone są także w odpływ, który ułatwia zmywanie sztućców, owoców i warzyw. Na rynku dostępne są zlewy jednokomorowe, półtorakomorowe, dwukomorowe, a nawet dwuipółkomorowe. Dla samotnej osoby wystarczy zlewozmywak z jedną komorą. Jeśli ze zlewu będzie korzystać duża rodzina, dobrym rozwiązaniem będzie model dwukomorowy np. z ociekaczem. Dwukomorowe zlewozmywaki mają zazwyczaj dwa odpływy, a poszczególne komory mogą być w różnych rozmiarach. Kiedy w domu nie ma zmywarki i naczynia zmywa się ręcznie, przyda się głęboki, dwukomorowy model z ociekaczem. W dużej kuchni, można zamontować nawet 2,5 komorowy zlew z osączarką. Pamiętajmy także o narożnych zlewozmywakach.

Zlewozmywaki 1 komorowe Aktualna cena
Zlewozmywaki 1,25 komorowe Aktualna cena
Zlewozmywaki 1,5 komorowe Aktualna cena
Zlewozmywaki 2 komorowe Aktualna cena

Kształt

Na rynku dostępne są zlewy w rozmaitych kształtach. Najbardziej popularnymi są kwadratowe i prostokątne. Oprócz tego można zakupić zlew w formie koła, owalu, trapezu oraz modele w kształcie litery L, które są montowane do narożnych szafek.

Materiał wykonania zlewu

Wybór na rynku jest szeroki, producenci wytwarzają zlewy z różnych materiałów i tworzyw. Rodzaje zlewozmywaków:

 • Zlewozmywaki emaliowane – są łatwe do utrzymania w czystości, nie widać na nich zacieków od wody. Jednak z czasem emalia matowieje i zaczynają pojawiać się rysy. Powłoka jest mało odporna na uszkodzenia mechaniczne i często mogą pojawiać się odpryski na zlewie.
 • Zlewozmywaki chromoniklowe – są odporne na działanie silnych środków czyszczących, wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Widać na nich wodne zacieki i trzeba je regularnie czyścić, by nie zmatowiały. Stalowe zlewy mogą mieć wykończenie: z wysokim połyskiem, satynowe lub dekor, czyli fakturę tkaniny. Należy pamiętać o tym, że fakturowaną powierzchnię ciężko się czyści.
 • Zlewozmywaki kompozytowe – wykonane są z żywic syntetycznych i zmielonego granitu, kwarcu, krzemu lub wodorotlenku glinu, swoim wyglądem przypominają kamień. Zlewy kompozytowe odporne są na ścieranie, wysokie temperatury i mechaniczne uszkodzenia. Podczas wyboru trzeba kierować się zawartością minerałów- im ich więcej, tym zlew jest bardziej trwały, ale porowaty. Im więcej w nim syntetycznych żywic, tym będzie bardziej gładki, ale mniej wytrzymały.
 • Zlewozmywaki z tworzyw sztucznych – mogą być wyprodukowane z tekalonu, który jest odporny na zarysowania, ale nie można na nim postawić gorących garnków (w temp. powyżej 250 stopni). Producenci wytwarzają także zlewy z makrolonu, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, a niską na temperatury (tylko do 150 stopni). Popularnym tworzywem jest również silduran, który jest delikatnym w dotyku materiałem. Możemy do niego wstawić naczynia rozgrzane do 230 stopni.
 • Zlewozmywaki ceramiczne – produkowane są z gliny wypalanej w temperaturze około 1300 stopni. Charakteryzują się dużą twardością i odpornością na zadrapania, wysoką temperaturę oraz środki czyszczące. W miarę łatwo się je czyści, są jednak trochę mniej odporne na uderzenia.
Zlewozmywaki ceramiczne Aktualna cena
Zlewozmywaki granitowe Aktualna cena
Zlewozmywaki kamienne Aktualna cena
Zlewozmywaki stalowe Aktualna cena

Sposób montażu

Najlepiej umieścić zlew pomiędzy lodówką a kuchenką, oddzielając tę przestrzeń blatem, na którym będziemy przygotowywać nasze potrawy. Zazwyczaj pod zlewem, w szafce jest śmietnik, do którego łatwo wyrzucić niepotrzebne odpadki.
Rodzaje zlewów w zależności od sposobu ich montażu:

 • Nakładane – umieszcza się je bezpośrednio na szafce bez górnego blatu, przeważnie są o szerokości 80 cm.
 • Wbudowane – żeby je zamontować, trzeba wyciąć odpowiedni otwór w blacie i włożyć nasz zlew.
 • Podbudowane – czyli podwieszane. Przytwierdza się je od dołu, tak aby tworzyły jednolitą powierzchnię z blatem. W tym przypadku, można zamontować wiele pojedynczych komór, oddzielając je od siebie częścią blatu.

Kolor zlewozmywaka

Najpopularniejszą barwą jest kolor stalowy, w wersji błyszczącej lub matowej oraz biel i odcienie szarości. Identyczne odcienie proponują producenci sprzętów kuchennych AGD i części wykończeniowych do szafek, przez co wystrój kuchni zachowuje swoją harmonijność. Zlewozmywaki kompozytowe mogą występować w każdym kolorze.

Dodatki

Zlewozmywak Franke Polar PXN
Zlewozmywak Franke Polar PXN
Warto sprawdzić czy do danego modelu zlewozmywaka są dodatkowe akcesoria na wyposażeniu lub czy istnieje możliwość ich zakupu. Dodatkiem może być ociekacz do owoców i warzyw, nakładka na zlew, która będzie służyć jako dodatkowe miejsce do przygotowywania posiłków czy płyta do odstawiania gorących naczyń. Dodatkowymi akcesoriami mogą być dozowniki do mydła i płynów do naczyń oraz koszyki na sztućce.

Jaki zlew do kuchni wybrać i kupić?

Wybierz rodzaj zlewozmywaka, który Cię interesuje i będzie pasował do Twojej kuchni:

Zlewozmywaki Teka Aktualna cena
Zlewozmywaki Franke Aktualna cena
Zlewozmywaki Blanco Aktualna cena

Cena

Jaki zlew do kuchni wybrać i kupić? Ceny dobrych zlewozmywaków zależą od rodzaju materiału, z jakiego wykonany jest zlewozmywak. Najtańsze są wykonane ze stali emaliowanej. Droższe będą modele ze stali nierdzewnej i kompozytów. Najdroższym zlewozmywakiem jest ten zrobiony z ceramiki. Dokonując zakupu warto sprawdzić, który producent (a wśród najpopularniejszych producentów zlewozmywaków mamy Franke, Teka, Blanco czy Koło) dołącza do zlewu, w jego cenie, komplet odpływowy z automatem zamykającym, z zaworem i przedłużką. Za zlew emaliowany zapłacimy niecałe 100zł, za stalowy około 100 – 150złotych. Zlewy kompozytowe to cena kilkuset złotych, za najdroższe ceramiczne trzeba zapłacić od 500 złotych w górę.

Tak szukaliście naszych porad:

 • zlew do kuchni
 • jaki zlew do kuchni opinie
 • jaki zlew do kuchni
 • rodzaje zlewozmywaków
 • zlewozmywak kompozytowy opinie
 • zlew ceramiczny do kuchni cena
 • rozmiary zlewozmywaków
 • zlewozmywaki kompozytowe opinie
 • zlew granitowy opinie
 • zlew w kuchni

3 komentarze

 1. Madzia Reply

  Kupowaliście kiedyś zlew kuchenny przez internet w sklepie internetowym? Tego nie trzeba jakoś dokładnie pomierzyć??!

 2. Jasne, że zlewy da się spokojnie kupować przez Internet. Producent zawsze podaje dokładne wymiary a ty potem wszak przykrajasz blat do wymiaru zlewu, a nie odwrotnie. Najważniejsze aby wiedzieć, na jakiej szerokości szafkę chcesz ten zlew nałożyć…
  kuchnia-trendy.pl/

 3. hieroglif01 Reply

  Czy to prawda, że młynek do zlewozmywaka można zamontować osobno? Byłam przekonana,że to się kupuje cały komplet. Ktoś może ma takie urządzenie i może się podzielić, czy faktycznie warto to dokupić?

Leave A Reply

Navigate