Suszarka do grzybów, owoców i warzyw

Suszarka do gzybów i warzyw Niewiadow 972.04
Suszarka do gzybów i warzyw Niewiadow 972.04
Suszenie jest jedną z najstarszych metod konserwowania żywności. W domowych warunkach możemy skorzystać z suszarki do grzybów i owoców a nawet warzyw, która przyśpieszy i ułatwi nam ten proces.

Jak suszyć?

To niewielkie narzędzie, zbudowane jest z podstawy, kilku poziomów sit oraz pokrywy z dmuchawą. Proces suszenia odbywa się za pomocą ciepłego powietrza pompowanego przez wentylator w przestrzeń suszarki. Rozprzestrzenia się ono od dna ku górze, w kierunku wywietrzników, przechodząc po kolei przez wszystkie piętra urządzenia. Za pomocą suszarki do żywności odparujemy wodę z grzybów, owoców i warzyw oraz ziół, która wpływa na szybkość procesu ich gnicia.

Bardziej zaawansowane urządzenia są wyposażone w możliwość ustawienia odpowiedniej temperatury oraz programator czasu pracy. Suszarka pomoże nam zachować wszystkie cenne składniki, które są zawarte w pożywieniu. Zrobimy przy jej pomocy zdrowe czipsy owocowe dla dzieci czy przygotujemy porcję grzybów na wigilijną zupę. Jest to idealny sprzęt dla miłośników zdrowego, ekologicznego jedzenia. Wystarczy pokroić dany produkt w plastry, włączyć suszarkę i po kilku godzinach nasz susz będzie już gotowy.

Teraz już wiesz jak długo suszyć grzyby, warzywa jak pomidory czy owoce takie jak śliwki, banany, jabłka i gruszki. Możemy iść dalej:

Jaką suszarkę do grzybów i owoców wybrać i kupić?

Pojemność suszarki do żywności określona jest przez ilość sit, ich wielkość i głębokość. Najmniejsze modele mają tylko 3 poziomy, a największe mogą mieć ich aż 9. Im więcej sit, tym więcej miejsca będziemy potrzebować do ich przechowywania. Warto zastanowić się przed zakupem jak duża suszarka będzie nam potrzebna. Dobrym rozwiązaniem jest urządzenie w którym można dowolnie zmniejszać lub zwiększać liczbę poziomów. Kształt sit jest zazwyczaj okrągły, a ich średnica sięga 30 cm. Warto zwrócić uwagę na ich głębokość, optymalna to 5 cm. Na rynku dostępne są suszarki o pojemności od 8 do 15 litrów.

Suszarki do grzybów, owoców i warzyw – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Moc

Ile prądu zużywa suszarka do grzybów? Otóż… czas suszenia jest powiązany z mocą urządzenia. Dostępne są suszarki spożywcze w przedziale od 240 do 700 W. Najczęściej moc sięga 400 W. Aby wysuszyć banany czy jabłka potrzeba około 5 godzin, grzyby od 3 do nawet 15, w zależności od stopnia ich wilgotności, a pietruszkę ususzymy od 2 do 10 godzin. Moc wpływa na wydajność urządzenia, im większa tym więcej suszu przygotujemy. Używanie suszarki o większej sile, może przyczynić się do większej oszczędności na rachunkach za prąd.

Obudowa

Pokrywa musi szczelnie przylegać do suszarki. Większość domowych suszarek wyprodukowana jest z tworzyw sztucznych. Dobrze aby poszczególne elementy można było myć w zmywarce. Z kolei przeźroczyste ścianki pomogą kontrolować stopień wysuszenia żywności. W obudowie znajduje się także pokrętła do regulacji temperatury. Warto wybrać model, który umożliwi zmianę mocy suszenia.

Funkcje

 • Suszarki do żywności z regulacją temperatury – przynajmniej dwa zapewnią bardziej oszczędne gospodarowanie energią. Początkowo ustawiamy na większą moc, by po wstępnym podsuszeniu ją zmniejszyć, co ograniczy zużycie prądu. Owoce ususzymy na wyższej mocy, dla ziół wystarczy niższy stopień. Termostat w postaci pokrętła zapewni z kolei jeszcze większą możliwość dobrania odpowiedniej temperatury.
 • Funkcja powietrza obiegowego – zapewni równomierne rozprowadzenie ciepłego powietrza po suszarce, przy pomocy wentylatora lub dmuchawy. Ta funkcja będzie jeszcze bardziej skuteczna przy obrotowych sitach.
 • Timer – czyli programator dzięki któremu możemy ustawić czas suszenia. Pomoże to nie zapomnieć o naszych przetworach i wyłączy urządzenie w odpowiednim momencie.
 • Zabezpieczenie przed przegrzaniem – uchroni suszarkę przed zbyt wysoką temperaturą i spaleniem.
 • Termostat – pomaga podtrzymywać temperaturę na stałym poziomie.
 • Głośność – suszarki to urządzenia raczej cicho pracujące. Dobrze aby ich poziom głośności nie przekraczał 30 decybeli.

Ceny suszarek do grzybów i owoców

Jaką suszarkę do grzybów i owoców wybrać i kupić? Dobrą suszarkę do grzybów i owoców kupimy już za 70 złotych. Za przyzwoity polski produkt trzeba zapłacić około 100 – 120 złotych.

Teraz już wiesz jak długo suszyć grzyby, warzywa i owoce w suszarce elektrycznej! Smacznego : )

Tak szukaliście naszych porad:

 • suszarka do grzybów opinie
 • suszarka do grzybów jaka najlepsza
 • suszarka do owoców ranking
 • ranking suszarek do grzybow
 • suszarka do grzybów
 • suszarka do grzybów ranking
 • suszarki do grzybów i owoców ranking
 • suszarka do owoców opinie
 • jaka suszarke do owocow wybrac
 • suszarka do grzybów ceny

1 Comment

 1. W zeszłym roku zakupiłem prostą suszarkę Zelmera fd1001, za nieco ponad 100 złotych. Pracuje jak powinna, przyśpiesza proces suszenia grzybów. Nie warto wydawać więcej pieniędzy na tego typu urządzenie.

Leave A Reply

Navigate