Młynek do kawy

Młynek do kawy Camry CR4439
Młynek do kawy Camry CR4439
Zapach świeżo mielonych ziaren kawy chyba każdemu miło się kojarzy i choć obecnie w sklepach mamy do wyboru wiele gatunków kawy mielonej, wielu z nas chętnie sięga po młynek do kawy. Dzięki temu urządzeniu uzyskujemy nie tylko grubość ziaren kawy taką, jaka nam odpowiada. Sam rytuał mielenia i unoszący się w trakcie jego trwania aromat potrafią wprawić doskonały, błogi nastrój. Jak wybrać dobry młynek do kawy?

Obudowa

Młynka do kawy używamy często ze względów sentymentalnych, dlatego dla wielu osób ważna jest jego obudowa: materiał, z jakiego jest wykonany i zastosowany design. Dużą popularnością cieszą się stare młynki do kawy lub młynki w stylu retro. Na sklepowych półkach znaleźć możemy młynki drewniane, ceramiczne czy metalowe, a także młynki na ścianę.

Młynki do kawy – Ranking TOP 10

Jaki młynek do kawy wybrać i kupić?

Młynek do kawy wybieramy biorąc pod uwagę, jaki rodzaj kawy najczęściej będziemy parzyć oraz jakie ilości kawy będziemy mielić. Na rynku znaleźć możemy:

 • Młynki ręczne – najlepsze dla właścicieli kawiarki, gdyż mielą ziarna dość grubo. Sprawdzą się wtedy, gdy mamy zamiar zaparzać 1 – 2 kawy dziennie; zmielenie kawy na jedną filiżankę to około 60 – 70 obrotów korbką.
 • Młynki elektryczne – szybko mielą kawę i nie wymagają pracy rąk, dlatego są to dobre urządzenia dla osób przygotowujących więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie. Niektóre młynki tego typu mają funkcję ustawiania grubości zmielonych ziaren, co sprawia, że doskonale nadają się do mielenia kawy na espresso.

Młynek do kawy żarnowy

Zarówno ręczny młynek do kawy, jak i elektryczny, mogą działać dzięki żarnom. W ręcznych modelach są one napędzane korbką, natomiast w elektrycznych są one zautomatyzowane. Młynki elektryczne żarnowe mają najlepsze opinie wśród użytkowników, gdyż nie tylko mielą bez wytwarzania pyłu, ale także pozwalają na regulację grubości uzyskanych ziarenek.

Młynek ręczny

Ręczny młynek do kawy to urządzenie wolnoobrotowe, którego podstawowym elementem są wspomniane powyżej żarna. Wymaga on stałej pracy rąk, a mielenie w nim ziaren kawy jest bardzo czasochłonne. Jego niekwestionowaną zaletą jest jednak wytwarzanie ziaren bez, niepożądanego w parzeniu kawy, pyłu.

Młynek elektryczny

Elektryczny młynek do kawy DeLonghi KG40
Elektryczny młynek do kawy DeLonghi KG40
Młynki elektryczne mielą ziarna kawy szybko i nie wymagają naszej pracy (co najwyżej przytrzymania przycisku). Wśród młynków elektrycznych wyróżniamy:

 • Młynki udarowe (nożowe, ostrzowe) – są one stosunkowo tanie. Powodują nagrzewanie się mielonej kawy, przez co ulatnia się jej aromat. Nadają się też do mielenia ziaren i przypraw.
 • Żarnowe – większość modeli tego typu umożliwia ustawianie grubości uzyskanych ziaren i ilości parzonych kaw. Dzięki temu, że mogą bardzo drobno mielić kawę, nadają się też do przyrządzania espresso.

Warto dodać, że nowoczesne młynki do kawy mogą być wyposażone w mechanizm sterowany komputerowo i posiadać wyświetlacz LCD. Ciekawym rozwiązaniem są też ekspresy do kawy z wbudowanym młynkiem – to rozwiązanie dla osób, które lubią urządzenia typu „dwa w jednym”.

Moc, obroty i wydajność

Młynek do kawy Graef
Młynek do kawy Graef
Dobry młynek do kawy powinien mieć co najmniej 150 W mocy; urządzenia o niższej mocy są mało wydajne. W przypadku ilości obrotów na minutę sprawa wygląda odwrotnie, ponieważ szybkie obroty powodują nagrzewanie się ziaren (i utratę aromatu, o czym była mowa wcześniej). Najlepszy młynek elektryczny to taki, który łączy w sobie dużą moc i stosunkowo niskie obroty. Wydajność takiego urządzenia podawana jest zwykle w jednostce g/min i oznacza ilość zmielonej w ciągu minuty kawy. O dobrej wydajności możemy mówić już w przypadku 100 g/min (co pozwala na zaparzenie kilkunastu filiżanek kawy).

Dodatkowe funkcje

Młynki elektryczne, prócz wspomnianej regulacji grubości przemiału, mogą mieć także inne funkcje, które znacznie ułatwiają pracę i mają wpływ na jakość zaparzanej kawy. Należą do nich:

 • Funkcja ustawiania ilości kaw,
 • Automatyczne programowanie,
 • Zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem bez przykrywki,
 • Automatyczne wyłączanie.

Producenci i cena młynków do kawy

Wśród popularnych producentów młynków do kawy znajdują się Bosch, Krups, Zelmer, Delonghi, Clatronic, Zassenhaus czy MPM. Zarówno ręczne, jak i elektryczne młynki do kawy możemy kupić w przedziale cenowym od około 30 złotych do 1000 złotych. Ekskluzywne modele elektryczne mogą jednak osiągać ceny w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.

Tak szukaliście naszych porad:

 • młynek do kawy ręczny żarnowy
 • caso mlynek opinie
 • ile kosztuje mlynek do mielenia kawy
 • jaki mlynek do kawy
 • opinie mlynko do kawy

4 komentarze

 1. Mam w swoich zasobach i młynek z ostrzami i żarnowy. Oba mielą kawę. Jednak prawdziwi smakosze kawy polecają młynek z żarnami, jako ten najlepszy ze względu na możliwość dostosowania grubości mielenia pod swój smak i preferencje.

 2. Wiełosipieda Reply

  A taki stary, ręczny młynek ma swój urok. Specjalnie taki kupiłam, bo mam miłe skojarzenia z dzieciństwa z całą celebracją mielenia i parzenia. Wtedy tylko jako obserwatorka.

 3. ŁUCJA1234 Reply

  Zastanawiam się nad młynkiem Severin. Tej firmy miałam już dwa razy czajnik i blender i w sumie jestem z tych sprzętów zadowolona. CZy ktoś wie może, czy młynek do kawy tej firmy też jest OK?

 4. omikul_23 Reply

  W media Expert jest taki młynek kwadratowy (chyba DeLonghi). Kurde, jak mi się podoba…Jest dosyć drogi w porównaniu z innymi (jak na moją kieszeń), ale jakby mi ktoś powiedział, że ma i że warto, to bym brała.

Leave A Reply

Navigate