Lodówka turystyczna

Lodówka turystyczna Ezetil E26
Lodówka turystyczna Ezetil E26
Lodówka turystyczna to pożyteczne urządzenie, które przyda się na kempingu, na pikniku i przy różnych wyjazdach np. na działkę czy pod namiot. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zabieramy ze sobą żywność. Szczególnie podczas cieplejszych miesięcy, kiedy niektóre produkty spożywcze mogą stracić świeżość lub po prostu się zepsuć. Lodówka turystyczna przyda się podczas długich, wakacyjnych podróży, kiedy zabieramy ze sobą żywność. Dzięki czemu nawet w upalny, letni dzień jedzenie zachowa świeżość przez co najmniej kilkanaście godzin, a schowane napoje przyniosą nam orzeźwienie.

Rodzaje lodówek turystycznych

Lodówka turystyczna na wkłady mrożące – to najpopularniejszy model wśród lodówek turystycznych. Jest funkcjonalna oraz prosta w użyciu, a dzięki szczelnej pokrywie może utrzymać niską temperaturę. Wykonana jest zazwyczaj z plastiku lub z metalu połączonego z poliuretanem, a do wyboru mamy szeroką paletę kolorystyczną. Konstrukcja jej pozwala utrzymać niską temperaturę i sprawia, że lodówka jest stosunkowo lekka. Sposób użycia, polega na włożeniu do niej wcześniej zamrożonych wkładów chłodzących, które mogą działać do dwunastu godzin. Wkłady te wypełnione są wodą lub specjalną substancją żelową. Lodówki z wkładami mrożącymi idealnie sprawdzają się na krótkie i trochę dłuższe wypady. Urządzenia są lekkie i nie wymagają zasilania. Jednak po około 12 godzinach tracą swoje chłodzące właściwości i wymagają ponownego zmrożenia wkładów.

Lodówki samochodowe – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Jaką lodówkę turystyczną wybrać i kupić?

Lodówka elektryczna – może być zasilana z gniazdka samochodowego lub bezpośrednio z sieci. W lodówkach tych stosuje się technologię termoelektryczną, która podtrzymuje chłodzenie. Bezpiecznie przewieziemy w niej różnego rodzaju żywność, w tym mięso, masło czy wędliny. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie zostawiać podłączonej lodówki do gniazda zapalniczki bez włączonego silnika, chyba że ma ona zabezpieczenie przed rozładowaniem akumulatora. Urządzenia te świetnie sprawdzają się w długich podróżach samochodem, a niektóre modele wyposażone są dodatkowo we wkłady chłodzące, dzięki którym możemy lodówkę zabrać np. na plażę.

Pojemność lodówki

Lodówka turystyczna Severin KB2921
Lodówka turystyczna Severin KB2921
Pojemność lodówki dobieramy do własnych potrzeb. Dla kilkuosobowej rodziny lub dla licznego grona przyjaciół warto wybrać nieco większy model. Na rynku dostępne są lodówki z wkładami mrożącymi, których pojemność wynosi od 10 do 35 litrów lub większe urządzenia elektryczne lub na gaz, których pojemność wynosi od 25 do 50 litrów.

Lodówka turystyczna na gaz – która jest zwana także absorpcyjną. Do jej chłodzenia wykorzystywany jest gaz – amoniak. Może być zasilana z sieci elektrycznej lub poprzez zapalniczkę samochodową. Lodówki na gaz to urządzenia drogie, wykorzystywane są np. na jachtach. Mogą także pełnić funkcję zamrażarki, a jedna, dwukilogramowa butla z gazem może utrzymać niską temperaturę nawet przez 240 godzin.

Wybierając odpowiedni model lodówki turystycznej warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

Temperatura chłodzenia

Im niższa temperatura chłodzenia lodówki, tym bardziej różnorodne jedzenie możemy w niej przechowywać. Urządzenia na wkłady utrzymują tylko stałą temperaturę. Lodówki turystyczne elektryczne pozwalają na temperaturę chłodzenia o 20 stopni niższą od temperatury otoczenia. Z kolei drogie urządzenia na gaz są w stanie obniżyć temperaturę nawet do – 20 stopni.

Zużycie energii

W przypadku elektrycznych lodówek, zużycie energii jest uzależnione od jakości izolacji termicznej w danym urządzeniu. W gorszych jakościowo modelach materiałem termoizolacyjnym jest styropian, w tych nieco droższych użyta została pianka poliuretanowa, która lepiej się sprawdza. Ważnym elementem jest również pokrywa, która musi charakteryzować się przede wszystkim szczelnością.

Zasilanie

Lodówki turystyczne mogą mieć zasilanie: 12V, 24V, 230V lub mają możliwość zasilania z kilku źródeł jednocześnie.

Dodatkowe wyposażenie

Warto zwrócić uwagę na uchwyty, które pomogą w transporcie lodówki. Muszą być wygodne i wystarczająco mocno przytwierdzone. Niektóre modele są wyposażone w regulacje temperatury, dzięki której można schłodzić żywność lub napoje do wybranego poziomu. Lodówki mogą także posiadać wskaźnik temperatury, który pozwala na kontrolę chłodu wewnątrz urządzenia. Dobrze jest wybrać model z zabezpieczeniem przed rozładowaniem akumulatora w samochodzie.

Ceny lodówek turystycznych

Jaką lodówkę turystyczną wybrać i kupić? Ceny modeli na wkłady mrożące kształtują się na poziomie od 50 do ponad 100 złotych. Lodówka elektryczna to koszt ponad 100 złotych w wzwyż. Urządzenia na gaz są najdroższe i ich ceny rozpoczynają się od kilkuset złotych.

Tak szukaliście naszych porad:

 • jaka lodówka turystyczna
 • lodówka turystyczna opinie
 • lodowka turystyczna
 • ile wkładów do lodówki turystycznej
 • lodówka przenośna
 • ile wkładów do lodówki turystycznej 24l
 • lodówka turystyczna na wkłady opinie
 • jaką lodówkę turystyczną
 • ranking lodówek turystycznych
 • lodowka turystuczna

3 komentarze

 1. Mamy lodówkę turystyczną na wkłady i po załadowaniu mięsem i wędlinami, wszystko dojechało nieruszone nad nasze morze. Wkładów było trzy sztuki.

 2. W tym roku w te upały była idealna. Ratowała nam życie przy 40 stopniach.

 3. Kupilem lodowke w biedronce zadna rewelacja wszystko zalane woda a o masla to mozna zapomniec ze bedzie w miare twarde normalna chlapa

Leave A Reply

Navigate