Kawiarka

Kawiarka BIALETTI Venus 4 TZ
Kawiarka BIALETTI Venus 4 TZ
Kawiarka to proste urządzenie, przypominające mały czajnik, dzięki któremu przygotujemy aromatyczną kawę. Urządzenie składa się z dolnego zbiorniczka na wodę, sitka z lejkiem na mieloną kawę oraz górnego zbiornika na gotowy napar.

Jak działa kawiarka?

Kawiarka działa dzięki ciśnieniu, które wypycha zagrzaną wodę do górnego zbiornika, a przechodząc przez sitko z kawą zmienia się w aromatyczny napój. Czas trwania całego procesu jest krótki i wynosi około 3 – 4 minut. Większość kawiarek dostosowana jest na kuchenki gazowe i elektryczne, produkowane są także modele dostosowane do indukcji. Na rynku można zakupić również elektryczne kafetiery, które umieszcza się na specjalnej podstawce.

Teraz gdy już wiesz jak zaparzać kawę w kawiarce sprawdź:

Jaką kawiarkę wybrać i kupić?

Kawiarki aluminiowe mogą zaparzyć od jednej do nawet 18 filiżanek espresso. Stalowe urządzenia mają pojemność od dwóch do 10 kaw espresso. Dokonując zakupu trzeba dopasować pojemność kawiarki do liczby jej użytkowników. Musimy pamiętać, że kawa przygotowana z kafetiery jest dużo mniejsza od tej z ekspresu ciśnieniowego. Warto więc przyjąć przelicznik, iż przykładowo 4 espresso dadzą nam dwie filiżanki naparu. Można również kierować się pojemnością w mililitrach, podaną przez producenta. Nie zaleca się przygotowywać mniejszej ilości kawy, niż tyle do jakiej pojemności jest przeznaczone dane urządzenie. Może to negatywnie wpłynąć na smak napoju, co wynika z odpowiedniego ciśnienia i proporcji, jakie należy zachować w przygotowywaniu kawy. Niektóre modele kawiarek zostały wyposażone w specjalne reduktory, które pomogą zaparzyć połowę jej objętości.

Kawiarki – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Rodzaje kawiarek

W sklepach można dostać kawiarki o następującej specyfice. Wiemy też, że wielu użytkowników pyta wprost o to, która będzie najlepsza kawiarka stalowa czy aluminiowa?

Sprawdźmy zatem!

Kawiarki aluminiowe

Wykonane są ze stopu certyfikowanego i przebadanego, które są bezpieczne dla zdrowia. Ten rodzaj kawiarek ma kanciaste formy. Nie wolno ich myć żadnymi detergentami, tylko samą wodą, a po umyciu należy je wytrzeć suchą ściereczką. Im częściej używamy tego urządzenia, tym lepszy napar uzyskujemy. Zazwyczaj są one tańsze od modeli stalowych. Można kupić również aluminiowe kawiarki z wprasowanym indukcyjnym dnem.

Kawiarki stalowe

Kawiarki te mają różne formy, zarówno klasyczne jak i nowoczesne, bardziej okrągłe i gładkie. Łatwo je wyczyścić, wystarczy po wypiciu kawy umyć je i wysuszyć pozostawiając rozkręcone. Nie każda stalowa kawiarka nadaję się na indukcję. Informacje o tym znajdują się zazwyczaj na opakowaniu, ale warto dopytać o to sprzedawcę.

Kawiarki ceramiczne

Rzadziej spotykane, zazwyczaj górny pojemnik na zaparzoną kawę jest zrobiony z ceramiki. Mogą stanowić piękny akcent ozdobny dla wystroju kuchni. Dostępne są modele ceramicznych kawiarek na kuchenki indukcyjne. Godna polecenia jest także kawiarka włoska, elektryczna, indukcyjna oraz ciśnieniowa. Wśród nich popularnymi markami są Bialetti oraz Mukka.

Cena kawiarki

Kawiarka BIALETTI Musa 2TZ
Kawiarka BIALETTI Musa 2TZ
Jaką kawiarkę wybrać i kupić? Największą zaletą kawiarek jest smak zaparzonego napoju. Urządzenie to jest proste w swojej budowie i czasem wystarczy wymienić tylko uszczelkę, by dalej poprawnie nam służyło. Dobra kawiarka jest niewielka, zmieści się nawet do bardzo małej kuchni. Łatwo je utrzymać w czystości i nie mają wielu elementów do mycia. Urządzenia są o wiele tańsze od tradycyjnych ekspresów przelewowych i ciśnieniowych. Najprostsze kawiarki dostaniemy już za niecałe 30 złotych. Cena nie jest więc duża. Bardziej eleganckie modele kosztują od 100 złotych w wzwyż. Poniżej proponowane przez nas kawiarki.

Tak szukaliście naszych porad:

 • kawiarka opinie
 • jaką kawiarkę kupić
 • jaka kawiarka
 • kawiarki opinie
 • yhs-fh_lsonsw
 • kawiarka jaka kupic
 • ranking kawiarek
 • kawiarka elektryczna najlepsza
 • kawiarka elektryczna opinie
 • Najlepsza Kawiarka

2 komentarze

 1. Takie kawiarki są boskie. Mam już trzecią, a dwie poprzednie niestety spaliłam ze swojej winy – taka ich wada (albo urok), że trochę dlugo się czeka na kawę. Ale smak nawet byle jakiej kawy z tego urządzonka jest świetny. Teraz myślę, że kupię sobie elektryczną kawiarkę, jest nadzieja,że nie spalę:P

 2. Czy taka kawiarka jaka jest w IKEI, z sitkiem, to jest to samo? Tak samo się zaparza?

Leave A Reply

Navigate