Gofrownica

Gofrownica Clatronic WA3492
Gofrownica Clatronic WA3492
Aby przygotować chrupiące, złociste gofry potrzebny jest dobry przepis, świeże składniki oraz odpowiedni sprzęt do ich przygotowania.

Dobra gofrownica to stosunkowo nieduże i proste urządzenie, które składa się z dwóch zamykanych grzewczych płyt. Po podłączeniu do źródła zasilania, gofrownica nagrzewa się i po kilku chwilach, zapaloną lampką, sygnalizuje nam gotowość do użycia. Można wówczas wlać ciasto na gofry i zamknąć górną płytę, by po kilku minutach cieszyć się domowym gofrem. Dokonując wyboru odpowiedniej gofrownicy trzeba zwrócić uwagę na poniższe aspekty.

Regulacja temperatury

Przydatnym elementem dobrej gofrownicy jest również możliwość regulacji temperatury płyt grzewczych. Pozwala ona ustawić stopień przyrumieniania gofrów. Kontrolowanie temperatury umożliwia termostat, który chroni także przed nadmiernym przegrzaniem się płytek.

Gofrownice – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Jaka powinna być moc gofrownicy

To podstawowy parametr, od którego będzie zależeć czy nasze gofry się udadzą. Moc gofrownicy waha się od 700 do 1650 W. Im wyższa siła tego urządzenia, tym wafle będą bardziej dopieczone i chrupiące. Dobrego wypieku możemy się spodziewać po gofrownicach z mocą rzędu 1000 – 1400 W. Tak wysokie parametry skracają czas pieczenia gofrów, co korzystnie wpływa na ilość pobieranego przez urządzenie prądu. Zbyt niska moc gofrownicy sprawia, że wafle wychodzą gumowe i nieapetyczne, zbyt wysoka sprawia, że z wierzchu gofry są przypalone, a w środku jeszcze surowe.

Płyty grzewcze

To drugi ważny element, który sprawi że z sukcesem upieczemy nasze wafle. Płyty grzewcze mają bezpośrednią styczność z ciastem przygotowanym na gofry i muszą być pokryte warstwą powłoki nieprzywierającej. Najpopularniejszym materiałem powlekającym płytki jest teflon. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę, aby szczelnie przywierały do siebie, co da gwarancję dobrze i równo dopieczonych gofrów. Powierzchnia ich musi być równomierna, bez pęknięć czy zacieków. W sklepach dostępne są płytki o różnych kształtach, co nie ma wpływu na jakość wafli. Można dostać je w formie tradycyjnych prostokątów, kwadratów, serc oraz nawet postaci z bajek np. Myszki Miki. Kształt płytek wiąże się również z ilością gofrów, które jednorazowo przygotujemy. W przypadku prostokątów będą to dwie sztuki, w formie serduszek, aż pięć, ale mniejszych.

Obudowa gofrownicy

Gofrownica Unold 48356 DSV
Gofrownica Unold 48356 DSV
Na rynku dostępne są urządzenia z obudową ze stali nierdzewnej oraz plastikową. Materiał z którego jest wykonana ma wpływ na trwałość gofrownicy. Urządzenia z obudową metalową są droższe, ale bardziej wytrzymałe na uszkodzenia. Gofrownice, których osłona jest wykonana z tworzyw sztucznych, pod wpływem temperatury mogą się odbarwiać i są mniej trwałe. Warto zwrócić uwagę na to, aby obudowa była termoizolowana, co zapobiegnie przypadkowym oparzeniom. Spód urządzenia powinien być wyposażony w ogumowane nóżki, co spowoduje jego większą stabilność. Trzeba również wybrać gofrownicę z odpowiednio długim kablem, by swobodnie sięgał gniazdka. Dobrze aby w gofrownicy przewód zasilający był chowany np. w spodniej części obudowy. Trzeba zwrócić uwagę także na oznaczenie CE, które daje gwarancję, iż dany sprzęt spełnia normy europejskie i jest bezpieczny w użytkowaniu.

Jaką gofrownicę wybrać i kupić?

Gofrownica Tefal SW6058
Gofrownica Tefal SW6058
Oprócz tradycyjnych gofrownic, dzięki którym upieczemy wafle, z regulowanym stopniem przyrumienienia, do wyboru mamy także urządzenia wielofunkcyjne. Mają one wymieniane płytki i oprócz gofrów, możemy przygotować również sandwicze czy tosty. Jednak panuje opinia, że wafle z tego typu urządzeń, nie są najlepsze.

Oczywiście wśród całej masy gofrownic znajdziemy także te 3w1 czyli te bardziej zaawansowane, które można wykorzystać także w innych celach niż tylko do zrobienia gofrów. Oczywiście popularne są gofrownice w serduszka, okrągłe a nawet obrotowe. Furorę robią gofrownice na 4 gofry. Dlatego nie jest łatwo wybrać tą najlepszą.

Tu z pomocą przychodzi ostatni akapit:

Ranking cen gofrownic

Ile kosztuje gofrownica? Ceny dobrych gofrownic mają szeroką rozpiętość, za najtańsze urządzenia chińskiej produkcji zapłacimy około 40 złotych. Najdroższe są profesjonalne gofrownice używane w gastronomii i kosztują nawet dwa, trzy tysiące. Porządny sprzęt, dzięki któremu upieczemy naprawdę smakowite gofry kosztuje około 200 złotych i produkuje go polska firma. Popularne firmy produkujące gofrownice to Tefal, Dezal, MPM czy Zelmer.

Tak szukaliście naszych porad:

 • gofrownica
 • gofrownica opinie
 • dobra gofrownica
 • jaka gofrownicę kupić
 • gofrownica dezal opinie
 • gofrownica ranking
 • ranking gofrownic
 • gofrownice ranking
 • gofrownice opinie
 • gofrownice

4 komentarze

 1. malyagd Reply

  byliśmy nad morzem i codziennie jedliśmy gofry z cukrem pudrem! Pycha :D wakacji smak i wspomnienie : )

 2. Gofry z bitą śmietaną to chyba najpyszniejszy deser na świecie :P

 3. Mam wspomnianą w artykule gofrownicę dezal. Moje dzieciaki uwielbiają gofry, więc zdecydowałam się kupić sprzęt, bo przy 3 urwisów bardziej mi się to opłaca niż cotygodniowe wycieczki do kawiarni, a nie chwaląc się uważam, że moje gofry są o niebo lepsze.

 4. Czy jeszcze można gdzieś dostać taką gofrownicę z Myszką Miki?

Leave A Reply

Navigate