Garnek elektryczny

Garnek elektryczny
Garnek elektryczny
Garnek elektryczny to urządzenie, dzięki któremu przygotujemy bez wysiłku obiad, nawet dla 4 osobowej rodziny. Dania w nim gotowane, nie powinny się nam przypalić, a za pomocą wbudowanego elektronicznego systemu, możemy zaprogramować temperaturę i czas gotowania. Urządzenie to swoim wyglądem przypomina tradycyjne modele garnków, jedynie wyróżnia go elektroniczny programator, którym ustawiamy funkcję gotowania, duszenia, smażenia albo pieczenia. Dzięki temu przygotujemy nie tylko zupę czy gulasz, ale także zrobimy ciasto na pizzę czy upieczemy zapiekankę. W zależności od wybranego modelu, możemy również wekować nasze zaprawy, idealnie ugotować ryż, podgrzać mleko dla dziecka na wakacjach czy uwarzyć piwo.

Garnek elektryczny ma za zadanie ułatwić nam życie, poprzez przyspieszenie czasu przygotowywania posiłków. Wystarczy tylko włożyć do niego odpowiednie składniki i go zaprogramować. Urządzenie jest w stanie podtrzymywać temperaturę naszego jedzenia np. do momentu kiedy wrócimy z pracy. Dania przygotowywane w garnku elektrycznym, który jest szczelnie zamknięty, są zdrowsze, bo poddawane krótszemu procesowi obróbki termicznej. Z tego powodu także zawierają więcej witamin, a urządzenie pobiera o wiele mniej energii do ich przygotowania.

Garnki elektryczne – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Rodzaje garnków elektrycznych

Najpopularniejszym rodzajem garnka elektrycznego jest model uniwersalny. Za jego pomocą możemy przygotować obiad dla całej rodziny. Nadaje się do gotowania, duszenia, jak i smażenia. W sklepach można spotkać także inne rodzaje garnków elektrycznych. Jednym z nich jest duży garnek (25 – 30 litrów) do przygotowywania zup i wekowania przetworów. Od uniwersalnych modeli różni się nie tylko wielkością, ale również specjalnym kranikiem, umieszczonym u dołu urządzenia. Ten szczegół sprawia, że łatwiej jest rozlewać przygotowane potrawy, czy to zupy, kompoty, soki, czy nawet uwarzone piwo. W komplecie zazwyczaj dołączona jest także specjalna kratka, którą umieszczamy na dnie garnka, jeśli chcemy wekować nasze przetwory. Kolejnymi modelami są garnki turystyczne, które ze względu na niewielkie wymiary, można zabrać ze sobą w podróż. Mogą one służyć nie tylko do zagotowania wody, czy podgrzania mleka dziecku, ale również np. do ugotowania jajek. Garnki turystyczne mają zazwyczaj pojemność około 1 – 1,5 litra i są lekkie. Na rynku są dostępne także specjalne garnki do gotowania ryżu. Dzięki nim przygotujemy nie tylko perfekcyjnie ugotowany ryż, ale również inne dania kuchni orientalnej. Na dole urządzenia zazwyczaj wsypujemy ryż, z kolei u góry, w specjalnym sitku, możemy przyrządzić mięso czy warzywa.

Jaki garnek elektryczny wybrać i kupić?

Przede wszystkim patrzymy na pojemność oraz ilość osób, które będzie musiał obsłużyć nasz garnek. Dla dwu osobowej rodziny wystarczy 2 – 3 litrowy garnek, z kolei do pasteryzacji słoików należy wybierać wśród największych modeli. W przypadku tych urządzeń moc nie jest najważniejsza, bo elektryczne garnki nie są energochłonne. Moc ich zależy głównie od wielkości, im większe urządzenie, tym zazwyczaj ma większą moc. Małe 1 litrowe garnki mają około 900 W mocy, te największe prawie 30 litrowe – 1800 W. Warto zwrócić uwagę na ilość programów, jakimi dysponuje dane urządzenie. Zakres temperatur jest przeważnie w przedziale od 30 – 50 do 100 stopni. Dobrze aby było można temperaturę ustawić samemu, nawet co 1 stopień. Wewnątrz garnek musi być pokryty nieprzywierającą powłoką. Powinien mieć termoizolacyjne uchwyty, do jego swobodnego przenoszenia oraz antypoślizgowe nóżki. Dobrze aby misę można było myć w zmywarce oraz żeby pokrywa była przeźroczysta, co da nam możliwość podglądania procesu gotowania. Garnek elektryczny powinien być wyposażony w zabezpieczenie chroniące go przed przegrzaniem i pracą na sucho oraz w automatyczny wyłącznik, po skończonym gotowaniu.

Cena garnków elektrycznych

Jaki garnek elektryczny wybrać i kupić? Garnek elektryczny kupimy już za około 50 złotych.

Tak szukaliście naszych porad:

 • garnek elektryczny
 • garnek elektryczny opinie
 • garnki elektryczne
 • garnek elektryczny turystyczny
 • garnek litrowy elektryczny
 • garnek elektryczny do gotowania
 • elektryczny garczek cisnieniowy
 • garnek elektryczny do wekowania
 • garnek elektryczny co to jest
 • jaki garnek do wekowania

3 komentarze

 1. Na biwaku i innych wypadach turystycznych jest niezastąpiony. Wkładamy pokrojone produkty i praktycznie w każdych warunkach jesteśmy w stanie ugotować zupkę.

 2. A mi by się przydał na wyjazd na kemping:P Zastanawia mnie jedno: czy np. po warzeniu piwa, pieczeniu mięsa i ugotowaniu zupy mleko ugotowane w takim garnku ma jeszcze normalny smak?:P

Leave A Reply

Navigate