Czajnik elektryczny

Czajnik elektryczny Severin WK3374
Czajnik elektryczny Severin WK3374
Czajnik elektryczny to urządzenie, które znaleźć można niemal w każdej kuchni. Decydując się na zakup nowego czajnika, warto wiedzieć, jaki mamy obecnie wybór na rynku, czym różnią się od siebie poszczególne modele i na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł pomoże w podjęciu decyzji, jaki czajnik elektryczny wybrać i kupić.

Moc czajnika elektrycznego

Moc czajników elektrycznych z grzałką spiralną osiąga wartość od 200 do 2200 W. Czajniki z grzałką płytową mają większą moc, ponieważ osiągają od 600 do 3100 W. Choć czajniki o większej mocy będą szybciej gotować wodę, zużywają oczywiście więcej prądu. Jeśli nie zależy nam na błyskawicznym gotowaniu wody, być może warto zaopatrzyć się w czajnik o mniejszej mocy. Różnice w czasie nie wydają się bardzo duże. Dla porównania, w czajniku elektrycznym o mocy 2,2 kW litr wody zagotuje się w przeciągu 4 minut, natomiast w czajniku o mocy 3,1 kW – 3 minuty. Poniżej zamieszczamy zestawienie najbardziej energooszczędnych czajników elektrycznych.

Czajniki elektryczne – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Poniżej prezentujemy ranking prezentujący najlepsze naszym zdaniem czajniki elektryczne dostępne w sklepach internetowych AGD. Zobacz jaki czajnik elektryczny wybrać i kupić:

Obudowa

Choć najbardziej popularne pozostają czajniki elektryczne w plastikowej obudowie, warto wiedzieć, jakie opcje mamy jeszcze do wyboru. Na polskim rynku są dostępne:

 • Czajniki elektryczne plastikowe – ich niewątpliwym atutem jest niska cena oraz fakt, że obudowa mocno się nie nagrzewa.
 • Czajniki elektryczne ze stali nierdzewnej – urządzenia te cechuje duża trwałość i odporność na przebarwienia. Czajniki stalowe są cięższe, mają nowoczesny wygląd, a temperatura wody utrzymuje się w nich dość długo. Większość z nich została wyposażona w termoizolację, by zapobiec nagrzewaniu się obudowy czajnika.
 • Czajniki elektryczne szklane – szkło mocno się nagrzewa i szybko oddaje ciepło, co powoduje, że woda w urządzeniu szybko stygnie. Szklane czajniki są bardzo estetyczne, lekkie i łatwe w utrzymaniu czystości.
 • Czajniki elektryczne ceramiczne – wyróżnia je łatwość w czyszczeniu, są również wykonane z najzdrowszego materiału. Ściany obudowy nie nagrzewają się w takim stopniu jak szkło. Ceramiczne czajniki są ciężkie i drogie, ale mogą być ozdobą kuchni.

Pojemność czajnika

Czajniki elektryczne są obecnie produkowane w różnych pojemnościach, dlatego bez trudu można znaleźć czajnik, który będzie odpowiadał naszym potrzebom. Ile szklanek wody mieści się w każdej z dostępnych pojemności? Oto przelicznik:

 • w 0,4 l zmieści się 1,6 szklanki wody,
 • w 0,5 l zmieszczą się 2 szklanki wody,
 • w 1,0 l zmieszczą się 4 szklanki wody,
 • w 1,7 l zmieści się 6,8 szklanki wody,
 • w 2,3 l zmieści się 9,2 szklanki wody.

Grzałka

Obecnie na rynku w czajnikach elektrycznych spotkać można dwa rodzaje grzałek: spiralną i płytową. Grzałka spiralna wymaga większej ilości wody do zagotowania, minimalny wymagany poziom to około 400 ml. Na grzałkach tego typu osadza się szybko kamień, co może wpłynąć na długość użytkowania całego urządzenia. Czajniki ze spiralną grzałką są tańsze i ciszej pracują. Urządzenia ogrzewane płytowo są z kolei nieco droższe, ale nie osadza się na nich kamień i można w nich zagotować mniejszą ilość wody. Łatwiejsze jest także jego dokładne czyszczenie.

Dodatkowe funkcje czajników elektrycznych

Czajnik elektryczny Sencor SWK1052
Czajnik elektryczny Sencor SWK1052
Jak w przypadku większości urządzeń stosowanych w gospodarstwie domowym, tak również w przypadku czajników elektrycznych, producenci zadbali o dodatkowe funkcje. Dzięki nim ich użytkowanie staje się bardziej komfortowe i bezpieczne. Najczęściej spotykane udogodnienia to:

 • Funkcja termosu – służy do podtrzymania temperatury wody.
 • Programator czasowy – pozwala na zaprogramowanie czasu włączenia się czajnika.
 • Regulacja temperatury – daje możliwość podgrzewania wody do określonej temperatury.
 • Wskaźnik poziomu wody – przydatny w przypadku nieprzezroczystej obudowy.
 • Termoizolowana obudowa – sprawia, że ścianki czajnika nie nagrzewają się zbyt mocno podczas gotowania się wody.
 • Antypoślizgowa podstawka – uniemożliwia przesuwanie się urządzenia.
 • Regulowany przewód – zwijany lub chowany w podstawce, pomaga zachować porządek i pozwala na regulację długości kabla.

Możliwości, jakie dają nowoczesne czajniki elektryczne, doskonale obrazuje poniższy film:

Czajnik elektryczny – filtry

Sitko filtrujące przy dzióbku czajnika może być wykonane z siatki nylonowej. Jest on nietrwała i zatrzymuje tylko duże kawałki kamienia. W droższych modelach montowane są filtry ze stali szlachetnej, które zatrzymują więcej zanieczyszczeń i nie ulegają tak szybko zniszczeniu. Nowoczesne czajniki wyposażone są w filtry węglowe, pochłaniające wszelkie zanieczyszczenia i oczyszczające wodę z kamienia.

Czajnik elektryczny – bezpieczeństwo

Dobry czajnik elektryczny powinien być wyposażony w dodatkowe funkcje, które pozwalają na zachowanie bezpieczeństwa. Należą do nich przede wszystkim:

 • Zabezpieczenie przed gotowaniem bez wody – chroni przed włączeniem pustego czajnika.
 • Bezpiecznik termiczny – przy kilkukrotnym z rzędu włączeniu czajnika, grzałka zbytnio się nagrzewa i urządzenie zostaje wyłączone.
 • Automatyczne wyłączenie po zagotowaniu wody – znajduje się na wyposażeniu niemal każdego czajnika. Nie ma obawy, że woda wygotuje się i spali się grzałka.
 • Automatyczne wyłączanie w przypadku ściągnięcia z podstawki – czajnik po odstawieniu na miejsce gotuje ponownie wodę.

Ceny czajników elektrycznych

Plastikowy czajnik elektryczny jest stosunkowo tani, gdyż możemy go kupić już za 30 złotych. Za czajnik ze stali nierdzewnej zapłacimy co najmniej 50 złotych. Ceny urządzeń ze szkła rozpoczynają się od 100 złotych, natomiast za ceramiczne trzeba zapłacić powyżej 300 złotych. Do najpopularniejszych producentów czajników elektrycznych należą firmy Philips, Zelmer, Bosch, Tefal i Delonghi.

Jaki czajnik elektryczny wybrać i kupić? Sprawdź dane techniczne i ceny czajników i wybierz ten najlepszy.

Tak szukaliście naszych porad:

 • czajnik elektryczny energooszczędny
 • jaki czajnik elektryczny
 • jaki czajnik elektryczny kupić
 • czajnik elektryczny opinie
 • czajniki elektryczne energooszczędne
 • dobry czajnik elektryczny
 • ranking czajników elektrycznych
 • czajnik elektryczny jaki wybrać
 • czajnik bezprzewodowy energooszczędny
 • czajnik elektryczny szklany opinie

8 komentarzy

 1. Zosia Reply

  Nie ukrywam, że przydałbym się jakiś ranking czajników elektrycznych. Planujecie stworzyć jakiś?

 2. Jak szukacie modelu mniejszego niż 2 litry. To poszukajcie wśród modeli Philipsa. Ja znalazłam litrowy czajnik z serii Cucina. Nie każdy potrzebuje tyle wrzątku na raz.

 3. Mi się podobają te elektryczne czajniki ceramiczne, nie dość że wcale nie są drogie (widziałam takie 1,5 litrowe do stówki) to jeszcze są na prawdę efektowną dekoracją każdej kuchni <3

 4. bardzo dobre czajniki elektryczne mają w Duka, sama sobie u nich sprawiłam jakiś czas temu taki porządny czajnik,. Jestem bardzo zadowolona dukapolska.com/agd/czajniki-elektryczne

 5. Ja polecam czajniki Morphy Richards, super wyglądają. Używam i nie zamieniłabym go na żaden inny.

 6. Ja mam od dawna plastikowy czajnik (i jest OK), tylko zawsze mam problem z jego wyczyszczeniem. To znaczy wiem, że kamień się usuwa octem i cytryną, tylko na zewnątrz, w tych małych zakamarkach zawsze się jakiś brud zbiera i nie wiem, jak to wyczyścić. Może jest tu jakaś perfekcyjna pani domu z gotową receptą? :)

 7. Zawsze miałam czajnik na gaz, ale się spalił:P Muszę kupić nowy, ale nie wiem, co się bardziej opłaca, czajnik elektryczny czy gazowy? No niby gaz jest tańszy, ale jednak woda się gotuje na gazie dużo dłużej.

Leave A Reply

Navigate